Sekretari amerikan i Shtetit, Tony Blinken njoftoi se SHBA-ja do të japë 215 milionë dollarë shtesë në ndihmë të re urgjente ushqimore për krizën në Ukrainë dhe u bëri thirrje vendeve të tjera që të ndihmojnë me shpejtësi krizën globale të ushqimit në rritje për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

“Sot, duke pasur parasysh urgjencën e krizës, ne po shpallim 215 milionë dollarë të tjera ndihmë të re urgjente ushqimore dhe do të bëjmë shumë më tepër,” tha Blinken në Kombet e Bashkuara të mërkurën gjatë një takimi ministror mbi sigurinë globale të ushqimit.
“Ne presim që Kongresi ynë shumë shpejt të miratojë rreth 5.5 miliardë dollarë fonde shtesë për ndihmën humanitare dhe sigurinë ushqimore”, shtoi ai.

Blinken tha gjithashtu se SHBA-ja do të angazhonte 500 milionë dollarë për të rritur prodhimin e plehrave në SHBA. Kjo vjen pasi ka një nevojë të shtuar për pleh në vendet që tradicionalisht e merrnin atë nga Rusia, e cila është eksportuesi më i madh në botë i plehrave. Dhe kostoja e plehrave, thelbësore për fermerët për të arritur objektivat e tyre të prodhimit për të korrat, është rritur gjithashtu në kosto pasi prodhimi në Evropë është ulur gjithashtu falë çmimit në rritje të gazit natyror, një përbërës kyç në plehrat me bazë azoti si urea.

Blinken u bëri thirrje vendeve të tjera që kanë plehra dhe drithëra, të cilat gjithashtu po përballen me mungesa globale për shkak të Luftës së Ukrainës, që të ndihmojnë me shpejtësi me këtë krizë në rritje.

“Kostoja e të bërit biznes për organizatat vitale si Programi Botëror i Ushqimit, Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë, UNICEF-i dhe të tjerët, kostoja e të bërit biznes po rritet. Ne duhet t’i ndihmojmë ata të vazhdojnë të bëjnë biznesin e tyre. Në veçanti, vendet me rezerva të konsiderueshme të drithërave dhe plehrave, si dhe ato me burime financiare duhet të rriten dhe ta bëjnë atë shpejt”, tha Blinken.

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar më shumë se 2.3 miliardë dollarë fonde të reja për ndihmë urgjente ushqimore për të përmbushur nevojat globale humanitare që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Ai ka mohuar se sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga SHBA dhe aleatët e saj kanë thelluar krizën ushqimore që rezultoi nga Lufta e Ukrainës.

“Disa janë përpjekur të fajësojnë sanksionet e vendosura ndaj Federatës Ruse nga Shtetet e Bashkuara dhe shumë vende të tjera për përkeqësimin e kësaj krize. Kjo është e rreme. Kur vendosëm sanksione ndaj Rusisë për t’i dhënë fund luftës sa më shpejt që të ishte e mundur, ne qëllimisht dhe me kujdes krijuam përjashtime për mallrat bujqësore dhe plehrat. Ne po punojmë çdo ditë për t’u marrë vendeve çdo informacion ose ndihmë që u nevojitet për të siguruar që sanksionet nuk po pengojnë ushqimin ose plehrat të largohen nga Rusia ose kudo tjetër”, tha Blinken.

Në vend të kësaj, ai tha se vetëm Rusia është fajtore për sfidat e sigurisë ushqimore.

“Ashtu si me vendimin e saj për të filluar këtë luftë të pajustifikuar, përgjegjësia për ndërprerjen e këtyre furnizimeve dhe vuajtjet që ajo shkakton në mbarë botën i takon drejtpërdrejt dhe vetëm qeverisë ruse,” tha Blinken.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: