Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken, është takuar këtë të martë për më shumë se një orë me presidentin francez Emmanuel Macron.

Takimi i tyre vjen një ditë pasi presidenti Joe Biden zhvilloi një bisedë të përbashkët me Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrin britanik Boris Johnson.

Ndërkohë presidenti francez më herët ka folur me Scholz dhe presidentin kinez Xi Jinping.

Blinken u shpreh se vizita e tij në Paris synon solidaritetin me aleatët francezë për të kundërshtuar kërcënimet që vijnë nga agresioni i Kremlinit dhe që paraqet një rrezik për paqen dhe demokracinë në Europë.

Blinke

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: