Ishulli i Tazmanisë në kontinentin australian ka regjistruar bllokimin më të madh të balenave në historinë e saj.

470 balena pilot kanë dalë në cekëtinë e bregut teksa në bregun perëndimor të ishullit. 200 prej tyre kanë ngordhur tashmë teksa autoritetet kanë ndërmarrë një operacion të madh shpëtimi.

Tazmania bllokimet e tjera rekord i ka regjistruar në 1935, 294 balena dhe në 2009 rreth 200 balena. 80% e balenave australiane bllokohen pikërisht ë Tazmani.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb