Është e gjatë 17 minuta dhe ka një tekst me më shumë se 1400 fjalë, surpriza monumentale që i ka dhuruar Bob Dylan sot botës, e cila po vuan nga virusi vdekjeprurës.

Një këngë që titullohet ‘Murder Most Foul’, dhe që nuk ka lidhje me koronavirusin apo lockdown, por mund të jetë një balsam për shpirtin në këtë moment të errët të historisë. Kënga e patreguar më parë, vjen plot 8 vjet pas këngës së fundit të Dylan në 2012 “Templest” dhe është një baladë për vrasjen e John Fitzgerald Kennedy dhe ëndrrat e viteve 60-të.’Ishte një ditë nga Kupa e Dallas, nëntor 63’, kështu janë fjalët e para të këngës.

Në një mesazh këngëtari i çmimit Nobel në Letërsi, 78-vjeç, ka përfituar nga dalja e këngës për të falenderuar fansat për mbështetjen e tyre dhe besimin ndaj tij ndër vite’. ‘Kjo është një këngë e patreguar që e kemi regjistruar disa kohë më parë dhe që mund të jetë interesante-ka shkruar artisti. Kujdesuni për veten, Zoti ju bekoftë’.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb