Boeing ka njoftuar që disa avionë 737, përfshirë 737 Max, të bllokuar pas dy aksidenteve në Indonezi dhe Etiopi, mund të kenë pjesë difektoze në krahët e tyre. Shoqëria ka njoftuar kompanitë që operojnë me 737 të inspektojnë (përfshirë kontrollin aerodinamik).


Në modelet Max dhe Ng (që përfshijnë 737-600, -700, -800 dhe -900), disa nga këto pjesë mund të zëvendësohen, sepse rrezikojnë të prishen ose të shkatërrohen, edhe pa shkaktuar rënien e avionit.


Edhe Federal Aviation Administration ka nxjerrë një direktivë që i kërkon kompanive të kontrollojnë dhe ndoshta të zëvendësojnë pjesët e krahëve brenda 10 ditësh. Boeing e ka zbuluar këtë problem të premten, në një takim me furnizuesit e këtyre komponentëve. Disa punonjës kanë vërejtur se disa pjesë nuk janë trajtuar si duhet, duke shtuar se këtu është fjala edhe për një çështje sigurie.


(da.xha/balkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb