Së paku katër ushtarë u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën rëndë gjatë një sulmi të grupit terrorist Boko Haram në Niger, njoftoi dje Ministria e Mbrojtjes e këtij vendi.

Pjesëtarët e organizatës terroriste shpërthyen një pajisje të vendosur më parë në rajonin Diffa derisa po kalonte një automjet ushtarak, tha ministria në një deklaratë.

Boko Haram nisi një kryengritje të përgjakshme në vitin 2009 në Nigerinë verilindore, por më vonë përhapi mizoritë e saj në vendet fqinje, Çad dhe Kamerun, duke shkaktuar përgjigje ushtarake.

Sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, mbi 30 mijë persona janë vrarë dhe rreth 3 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda një dekade të aktiviteteve terroriste të Boko Haramit në Nigeri.

Dhuna e kryer nga Boko Haram ka prekur rreth 26 milionë njerëz në rajonin e Liqenit Çad dhe ka zhvendosur 2,6 milionë të tjerë, ka bërë të ditur Agjencia e OKB-së për Refugjatët.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb