Bolivia ka konfirmuar gjithsej 15 raste të lisë së majmunëve, të gjitha në qytetin lindor të Santa Cruz, tha të hënën Ministri i Shëndetësisë dhe Sporteve Jeyson Auza.

Të gjitha rastet përfshijnë burra të moshës 22 deri në 43 vjeç dhe të gjithë janë në gjendje stabile dhe nën mbikëqyrje mjekësore, tha Auza në një konferencë për shtyp.

“Shtatëdhjetë e një raste të dyshuara janë regjistruar në vend dhe 15 janë konfirmuar”, tha ai. “Përveç kësaj, janë 30 persona në vëzhgim që kanë pasur kontakt të drejtpërdrejtë me rastet pozitive.

Sipas zyrtarit, 11 raste janë kontraktuar në Santa Cruz, tre janë kontraktuar në Brazil dhe një në Kili.

Në funksion të rritjes graduale të Bolivisë në rastet e lisë së majmunëve, Auza njoftoi rregullime në mbikëqyrjen epidemiologjike të vendit për të parandaluar një shpërthim më të madh.

Bolivia konfirmoi rastin e parë të lisë së majmunit më 1 gusht tek një burrë 38-vjeçar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb