Autoritetet Boliviane paralajmëruan këtë javë se 70% e departamentit të Santa Cruz – ku jeton më shumë se një e katërta e popullsisë së vendit – është nën “rrezik ekstrem” nga zjarret në pyje.

Sipas qeverisë, gati 500,000 hektarë pyje janë shndërruar në hi. Presidenti Evo Morales njoftoi të mërkurën se një kabinet i ri emergjent mjedisor ishte krijuar për të trajtuar flakët në zonën e Kikitanisë i cili kufizohet me Brazilin dhe Paraguajin.

Të tre vendet e Amerikës Latine janë duke luftuar me zjarre të egër në pyjet e Amazonës.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb