Presidenti brazilian Jair Bolsonaro, ka thënë se sheh vetëm tre mundësi për të ardhmen e tij: vdekjen, burgun ose fitimin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2022.

“Unë kam tre alternativa për të ardhmen time: të arrestohem, të vritem ose të fitoj,” tha Bolsonaro të shtunën në fjalimet në një takim të udhëheqësve ungjillorë që u transmetuan në mediat sociale. “Jam i sigurt se alternativa e parë, duke u arrestuar, nuk do të ndodhë. Asnjë njeri në Tokë nuk më tremb. Unë jam i vetëdijshëm se po bëj gjënë e duhur.

Unë nuk i detyrohem askujt asgjë,” shtoi Bolsonaro, i cili u godit me thikë në stomak gjatë një tubimi fushate në 2018. Bolsonaro ishte në shtetin qendror brazilian të Goias për t’u takuar me udhëheqës politikë dhe biznesmenë për të diskutuar çështjet kombëtare, të tilla si ekonomia, situata pandemike dhe thatësira e zgjatur në Brazil.

“Ne po përballemi gjithashtu me një nga krizat më të mëdha hidrologjike në Brazil, e cila do të ndikojë pjesërisht në bujqësinë tonë dhe ka ndikuar në prodhimin e energjisë, por me dëshirën e Zotit, shirat në shtator, tetor, po vijnë,” tha Bolsonaro. Bolsonaro përmendi gjithashtu një protestë autoktone që po zhvillohej në kryeqytet, duke pretenduar se nuk i kuptonte arsyet e demonstratave.

Demonstratat vijnë pasi Kongresi i Brazilit shqyrton një projekt -ligj që do të kufizonte të drejtat e popujve autoktonë për të kërkuar tokat tradicionale, një çështje që po shqyrtohet edhe nga Gjykata Supreme. Human Rights Watch thotë se ligji i propozuar shkel të drejtat e popujve autoktonë sipas ligjit ndërkombëtar.

Një sondazh i Datafolha nga 7 dhe 8 korrik aktualisht tregon Bolsonaro, i cili ka ngritur vazhdimisht dyshime për sistemin zgjedhor, më shumë se 20 pikë prapa kundërshtarit të tij kryesor, ish -presidentit të majtë Luiz Inacio Lula da Silva, në raundin e parë të votimit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb