Një qark në veriperëndim të kryeqytetit ukrainas të Kievit ka bërë një apel urgjent për ndihmë mes bombardimeve intensive nga forcat ruse.

Rrethi i Buchas është në qendër të luftimeve për më shumë se një javë.

“Armiku vazhdon të bombardojë pa mëshirë të gjitha lagjet në Bucha: çdo ditë është luftë për mbijetesë,” tha këshilli i qytetit të dielën në Facebook.
“Nuk ka energji elektrike, ngrohje, komunikim, internet”, tha ai.

Çdo ditë marrim mijëra mesazhe nga banorët e Buchas dhe vendbanimet e komunitetit për nevojën për ushqim, ujë, rivendosjen e komunikimeve”.

Është e pamundur të ofrohet ndihma humanitare: komuniteti është nën rrethim. Ne kemi nevojë për mbështetje për të mbijetuar! Na ndihmoni të shpëtojmë komunitetin!”, kërkuan distrikti.
Videot nga zona e ditëve të fundit tregojnë dëme të mëdha dhe rrënoja të automjeteve ushtarake.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb