Britania mund të dërgojë armë kundërajrore të teknologjisë së fundit për të ndihmuar në luftimin e pushtimit rus.

Ben Wallace, sekretari i mbrojtjes tha se Moska ka ndryshuar taktikat e saj pasi u përball me rezistencë të Ukrainës, duke theksuar se këtë duhet ta bëjë edhe Ukraina.

Ai gjithashtu tha se Mbretëria e Bashkuar ka furnizuar tashmë trupat ukrainase me 3,615 Nlaws – raketa lëshuese anti-tank, por paralajmëroi se rusët po përshtaten pasi janë përgatitur për të kundërsulmuar.

Më 25 shkurt, burimet ukrainase të mbrojtjes thanë për The Times se ata kishin nevojë urgjente për më shumë raketa Manpad , të cilat rrëzonin aeroplanët me fluturim të ulët.

Ata iu referuan në mënyrë specifike Starstreak, një sistem armësh të drejtuara kundër ajrit me rreze të afërt në shërbim me Ushtrinë Britanike, i cili mund rrëzojë helikopterët dhe aeroplanët e sulmit tokësor me shpejtësi të lartë.

Përgjatë gati dy javëve të luftës, Nlaws kanë treguar se janë armë që kanë shkatërruar armaturën ruse, ka thënë ministri i Forcave të Armatosura.

Megjithatë, rezistenca e fortë nga njësitë ukrainase të armatosura me armatim të furnizuar nga NATO ka penguar përparimin rus në terren dhe ka shkaktuar sulme të shtuara nga qielli.

Wallace theksoi shkatërrimin e tmerrshëm të shkaktuar në zonat civile nga artileria dhe sulmet ajrore ruse, duke e përshkruar atë si pa dallim dhe vrasës.

Duke folur për ndihmën e mëtejshme të Ukrainës pas furnizimit fillestar të 2,000 armëve të reja të lehta anti-tank më 17 janar, Wallace tha: Në përgjigje ndaj akteve të mëtejshme të agresionit nga Rusia, ne tani e kemi mbështetjen tonë.  Së shpejti do të fillojmë edhe dërgimin e ngarkesave të vogla të raketave antitank Javelin”.

Wallace theksoi se qeveria është e lidhur me vendimin për të furnizuar sisteme mbrojtëse dhe jo për të përshkallëzuar luftën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb