Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka paralajmëruar ushtarët rusë që qëllojnë në stacionin më të madh bërthamor të Evropës ose e përdorin atë si bazë se do të bëhen një “objektiv i veçantë” për forcat ukrainase.

Zelensky, përsëriti se Rusia po përdor centralin, të cilin e kapi në fillim të luftës, si formë të shantazhit bërthamor.

“Çdo ushtar rus që qëllon në uzinë, ose përdor uzinën si mbulesë, duhet të kuptojë se ai bëhet një objektiv i veçantë për agjentët tanë të inteligjencës, për shërbimet tona speciale, për ushtrinë tonë”, tha ai në një fjalim të shtunën në mbrëmje.

Fabrika e Zaporizhzhias dominon pjesën më të madhe të bregut jugor të një rezervuari të madh në lumin Dnipro. Forcat ukrainase që kontrollojnë qytetet në bregun përballë janë nën bombardime intensive nga pala e mbajtur nga Rusia.

Nga ana tjetër, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për krijimin e një zone të ç’militarizuar në uzinën e Zaporizhzhias në Ukrainën jugore mes frikës për një katastrofë bërthamore për shkak të bombardimeve të reja në ditët e fundit, për të cilën Rusia dhe Ukraina fajësojnë njëra-tjetrën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb