Britania është zgjuar sot me lajmin se shtatë ministra të qeverisë kanë dhënë dorëheqjen, si formë e kërkesës për largimin e kryeministrit Boris Johnon nga pushteti.

Johnson u përball me një votëbesim para pak javësh, por i mbijetoi atij duke mbetur në pushtet.

Deputeti konservator dhe udhëheqësi i Brexit Steve Baker në një prononcim për mediat britanike, ka paralajmëruar se situata kaotike me qeverinë e Johnson do të marrë fund në dy ditët e ardhshme.

“Qartësisht qeveria këtë mëngjes është në rënie të lirë. Situata aktuale do të marrë fund në dy ditët e ardhshme”, tha ai, raporton BBC.

Baker shton se është “koha për të menduar për të ardhmen” dhe thotë se Komiteti Konservator duhet të ndryshojë rregullat për të lejuar një tjetër votëbesimi ndaj Boris Johnson.

Ai thotë se pret që votëbesimi do të mbahet maksimumi deri të martën.

Baker thotë gjithashtu se po shqyrton “seriozisht” një ofertë të mundshme për udhëheqje.

Mesa duket rënia e qeverisë është kthyer tashmë në një “fakt”, ndërsa ka filluar të diskutohet edhe se cili do të jetë pasuesi i Johnson.

Steve Baker

Kryesuesi i Brexitit ndihmoi që inxhinierja Theresa May të rrëzohej nga detyra.

I pyetur nëse do të ishte pjesë e garës për kryeministër, ai i tha BBC: “Boris ia bëri vetes këtë. Ai tani është e kaluara, ne duhet të shikojmë nga e ardhmja.

Më duhet ta mendoj shumë seriozisht. Si një fëmijë i klasës punëtore nga Cornwall, nuk do ta kisha imagjinuar kurrë se do të vinte një ditë që të diskutohesha për të qenë në krye të qeverisë britanike.

Por realiteti është se disa njerëz që i respektoj thellësisht po më thonë, madje më luten ta bëj këtë”, është shprehur ai.

Penny Mordaunt

Zonja Mordaunt ishte një mbështetëse e Jeremy Hunt në zgjedhjet e lidershipit të vitit 2019, të cilat e panë atë të largohej nga Kabineti. Ajo më vonë u bë drejtoreshë e përgjithshme në vitin 2020 dhe më pas u transferua në Departamentin për Tregtinë Ndërkombëtare. Ajo përflitet shumë se ka ambicie drejtuese.

Ajo ka qenë herë pas here kritike ndaj politikës së qeverisë dhe ka pasur raporte se aleatët kanë përpiluar një dosje të të gjitha këtyre rasteve.

Më 28 maj, pas publikimit të raportit të plotë të Sue Grey, zonja Mordaunt i tha BBC-së se ishte “e zemëruar me ata” në Downing Street që injoruan rregullat e Covid referuar ngjarjeve me Johnson të cilat çuan edhe në mbajtjen e një votëbesimi ndaj tij pak kohë më parë, votëbesimtë cilit ai i mbijetoi.

Rishi Sunak
Ministër që nga shkurti i vitit 2020, Sunak u konsiderua prej kohësh një “trashëgimtar” për të pasuar Johnson si një udhëheqës i ardhshëm i Partisë Konservatore.

Duke ofruar dorëheqjen e tij të martën në mbrëmje, ai tha: “Jam i trishtuar që po largohem nga Qeveria, por me ngurrim kam arritur në përfundimin se nuk mund të vazhdojmë kështu”.

Ai vazhdoi duke thënë se publiku me të drejtë pret që qeveria të drejtohet siç duhet, me kompetencë dhe seriozitet dhe shtoi se për këto standarde ia vlen të luftohet.

Liz Truss

Një figurë shumë e dashur për popullin, zonja Truss ka një bazë të fortë brenda partisë si midis deputetëve ashtu edhe anëtarëve. Ajo ka qenë Sekretare e Jashtme që nga shtatori dhe ka pasur një rol të rëndësishëm në reagimin e Britanisë ndaj pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin.

Kur u pyet së fundmi në lidhje me perspektivën e ofertës së saj për t’u bërë kryeministre, zonja Truss këmbënguli që zoti Johnson të ruajë besimin e saj “100 për qind”.

Ben Wallace
Sekretari i Mbrojtjes Wallace pavarësisht se është përfolur shumë si kryeministër i ardhshëm, është shprehur se nuk ka ambicie për një post të tillë.

Një mbështetës i konservatorëve tha për The Telegraph se do të kishte një “kurorëzim” të z. Wallace në rast të një vakumi lidershipi, pasi ai do të ishte në gjendje të tërhiqte mbështetje nga të gjitha krahët e partisë.

Në sondazhet që pyesin mbështetësit konservatorë se kë duan si udhëheqësin e tyre të ardhshëm, Wallace renditet më lartë.

Sajid Javid

Sajid Javid, i cili kandidoi për udhëheqjen konservatore në 2019, tani ka mbajtur dy nga katër zyrat e mëdha të shtetit dhe u rikthye në kabinetin e zotit Johnson si Sekretar Shëndetësie në verën e 2021, pasi kufizimet Covid u hoqën.

Ai ishte ministri i parë i kabinetit që dha dorëheqjen mes skandalit Pincher të martën mbrëma, duke thënë se ai”nuk mund të vazhdojë më me ndërgjegje të qetë”.

Gjatë kohës së tij si Sekretar i Shëndetësisë, ai adoptoi një qasje më të ashpër ndaj Covid-it sesa Matt Hancock, paraardhësi i tij, dhe ishte i zëshëm në rezistencën ndaj thirrjeve për një bllokim të plotë.

Ai është një ish-kancelar, duke dhënë dorëheqjen në shkurt 2020 pasi Johnson i kërkoi atij të shkarkonte të gjithë këshilltarët e tij. Më 6 qershor, z. Javid theksoi besnikërinë e tij ndaj Kryeministrit dhe tha se një votëbesimi ishte një “mundësi … për të vënë një vijë në të gjithë këtë”.

Tom Tugendhat

Z. Tugendhat konsiderohet si një nga pikat kryesore të krahut të ashtuquajtur “të moderuar”.

Ai ka qenë ashpër kritik ndaj zotit Johnson gjatë gjithë mandatit të tij të kryeministrit. Në një email drejtuar votuesve më 30 maj, ai e akuzoi atë për mungesë respekti që tregoi për popullin britanik ose Mbretëreshën.

Z. Tugendhat nuk tha në mënyrë eksplicite nëse ai i kishte dërguar apo jo një letër mosbesimi Sir Graham Brady, në vend të kësaj shkroi:

“Unë ua kam bërë të qartë qëndrimin tim atyre që duhet ta dëgjojnë atë”.

Jeremy Hunt

Hunt, një ish-sekretar i shëndetësisë, humbi ndaj Johnson në raundin e fundit të garës për udhëheqjen e konservatorëve në 2019.

Që atëherë, ai ka qenë në grupin mbështetës dhe ka qenë kritik ndaj Qeverisë, jo më pak në rolin e tij si kryetar i komitetit të kujdesit shëndetësor dhe social, në të cilin ai kritikoi përgjigjen e saj ndaj Covid.

Në fillim të këtij muaji, ai i tha revistës The Times se megjithëse nuk ishte koha e duhur për një sfidë lidershipi për shkak të luftës së vazhdueshme në Ukrainë, por tha se do të ishte shumë i hapur me ata që nuk e përjashtojnë një rikthim në të ardhmen.

Ai foli kundër zotit Johnson përpara votëbesimit të muajit të kaluar.

Dominic Raab
Zëvendëskryeministri dhe Sekretari i Drejtësisë ka shërbyer gjithashtu si Sekretar i Jashtëm nën Johnson dhe ka qenë në zgjedhjet konservatore të vitit 2019, duke përfunduar i gjashti.

Gjatë kohës së tij si Sekretar i Drejtësisë, ai ka prezantuar një sërë reformash të ashpra në sistemin ligjor dhe atë të burgjeve.

Michael Gove

Michael Gove, ish-sekretari i nivelit lart, i cili u shkarkua nga Johnson të mërkurën, ka kandiduar dy herë për udhëheqjen konservatore. Në vitin 2016, ai u largua nga posti i menaxherit të fushatës së Johnson për të konkurruar vetë për postin e lartë, duke pretenduar se Johnson “nuk ishte i aftë” për të ndërtuar ekipin e nevojshëm për të drejtuar vendin.

Ai kandidoi përsëri në 2019, duke humbur një vend në balotazhin përfundimtar për z. Hunt dhe Johnson.

Z. Gove është një nga ministrat më me përvojë të qeverisë, pasi ka shërbyer në poste të tilla si sekretar arsimi, sekretar drejtësie dhe sekretar mjedisi.

Suella Braverman

Prokurorja e Përgjithshme njoftoi në televizion drejtpërdrejt se do të konsideronte një ofertë për udhëheqje.

“Nëse ka një garë për lidership, unë do të vendos emrin tim. Ky vend më ka ofruar mundësi të jashtëzakonshme në arsim dhe në karrierën time. Unë i detyrohem një borxh mirënjohjeje këtij vendi dhe të shërbej si kryeministre do të ishte nderi më i madh. Kështu që po, do të përpiqem,” tha zonja Braverman.

Priti Patel
Sekretarja e Brendshme që kur Johnson mori detyrën, zonja Patel ka prezantuar një sistem imigrimi të bazuar në pikë dhe ishte arkitektja e marrëveshjes së emigrantëve të Kanalit me Ruandën, e cila parashikon që fluturimet e dëbimit të fillojnë menjëherë këtë muaj.

Zonja Patel ishte anëtarja e fundit e kabinetit që konfirmoi mbështetjen e saj për zotin Johnson të hënën, por zëdhënësi i saj këmbënguli se ai vazhdoi të gëzonte mbështetjen e saj të plotë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb