Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se deri më tani, 1,100 ushtarë kanë marrë pjesë në misionin e trajnimit të BE-së për ushtrinë ukrainase.

Borrell e dha shifrën gjatë vizitës në një kamp stërvitor në Brzeg, Poloni.

Ai tha se misioni tregoi vullnetin e Evropës për të mbështetur Ukrainën ndërsa ajo mbrohet kundër Rusisë.

Ministrat e jashtëm të BE-së nënshkruan misionin më 14 nëntor. Fillimi zyrtar ishte një ditë më vonë. Disa shtete të BE-së tashmë po trajnojnë ushtarët ukrainas në bazë të marrëveshjeve kombëtare.

Gjithsej deri në 15,000 ushtarë do të trajnohen në 20 vende anëtare.

Misioni i trajnimit do të paguhet nga BE-ja. Borrell vendosi koston në 100 milionë euro.

Përveç kësaj, janë 15 milionë euro për municione, për shembull, si dhe shpenzimet e vendeve individuale.

Bundeswehr i Gjermanisë planifikon të marrë pjesë me stërvitje luftarake dhe stërvitje taktike. Në total, deri në 5000 ushtarë ukrainas mund të trajnohen në Gjermani.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb