Bashkimi Evropian vazhdon t’i ofrojë Ukrainës ndihmë ushtarake, duke përfshirë armë, municione dhe pajisje ushtarake, si dhe trajnime për personelin ushtarak, dhe mund të bie dakord të ndajë këtë vit 5 miliardë eurot e para në kuadër të Mjetit Evropian të Paqes për vitin e ardhshëm, tha Përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell në një konferencë për shtyp në Kiev.

“Unë propozova deri në 5 miliardë euro për vitin e ardhshëm, dhe do të vijnë më shumë. Shpresoj se mund të arrijmë një marrëveshje përpara fundit të vit kur Shtetet Anëtare duhet të bien dakord për rishikimin e Kornizës Financiare Shumëvjeçare”, tha Borrell.

Ai vuri në dukje se diskutimet e mbajtura në Kiev me pjesëmarrjen e ministrave evropianë kishin ndihmuar në formimin e një kuptimi më të mirë të dimensionit të sigurisë të situatës rreth Ukrainës. Ky ishte një diskutim qendror sot me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba.

“Ne kemi folur për angazhimet e sigurisë që duam t’i ofrojmë Ukrainës, duke treguar vendosmërinë tonë për të qëndruar pranë Ukrainës në afat të gjatë, për të penguar aktet e agresionit dhe për t’i rezistuar përpjekjeve destabilizuese nga Rusia. Mund të imagjinoni se ka shumë aspekte të ndryshme nën angazhimin tonë të vazhdueshëm. Ne vazhdojmë të trajnojmë ushtarë ukrainas. Objektivi sot është të trajnojmë 40,000 ushtarë në muajt e ardhshëm, dhe kjo përfshin trajnimin e specializuar për pilotët e avionëve luftarakë”, tha Borrell.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb