Një numër vendesh po parashtrojnë propozime për një zgjidhje paqësore në Ukrainë, por që propozime të tilla të jenë efektive, duhet së pari të vizitoni Ukrainën dhe të kuptoni ndryshimin midis një agresori dhe një viktime të agresionit.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell tha këtë në një konferencë për shtyp në Luksemburg, pas një takimi të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së.

“Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba na ka përditësuar përmes QAP-së për situatën në terren dhe për prioritetet dhe nevojat e Ukrainës. Ne e dimë se Ukraina ka nevojë për municion dhe raketa urgjentisht dhe atyre u duhen për të mbrojtur territorin e saj. Është jo se Rusia nuk dëshiron të ndalojë dhe Ukraina nuk dëshiron të ndalet. Jo, kjo nuk është mënyra e paraqitjes së gjërave. Rusia nuk dëshiron të ndalojë pushtimin dhe Ukraina duhet të vazhdojë të mbrohet. Kjo është e drejta mënyra për të shpjeguar se çfarë po ndodh atje”, tha Borrell.

“Dua të kujtoj situatën e tmerrshme në terren për të gjithë njerëzit që po bëjnë thirrje për paqe tani. Unë bëj thirrje për paqe gjithashtu. Por këto thirrje, ku ishin këto thirrje kur Rusia grumbullonte trupa në kufij? Ne të gjithë duam paqen , dhe para së gjithash ukrainasit. Por duhet të jetë një paqe e drejtë. Dhe deri atëherë, ne do të vazhdojmë të mbështesim mbrojtjen e Ukrainës”, shtoi Borrell.

Ai kujtoi se kohët e fundit, disa ide në lidhje me paqen u hodhën nga Kina, por edhe nga Brazili. “Për përpjekje të besueshme dhe të ndershme për paqen, duhet të flitet edhe me Kievin dhe të shkohet atje për të parë agresionin me sytë e tyre, me sytë e atyre që bombardohen. Duhet të jetë shumë i qartë për atë që po ndodh. Ka një agresor, i cili ka shkelur Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe ka pushtuar një vend tjetër dhe ka një viktimë të këtij agresioni”, tha ai.

“Ne nuk mund ta pranojmë këtë lloj qasjeje dashamirëse duke thënë ‘oh, njëri nuk dëshiron të ndalojë dhe as tjetri. Oh jo’. Ju nuk mund të vendosni në të njëjtin nivel agresorin. Kjo është arsyeja pse ne po mbështesim Ukrainën edhe ushtarakisht, duke përfshirë tani tanket, mbrojtjen ajrore dhe madje edhe luftëtarët. Disa shtete anëtare po ofrojnë gjithashtu kapacitete ajrore”, tha Borrell.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb