Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëroi se kërcënimet për rimëkëmbjen ekonomike nga ndërprerjet e vitit të kaluar COVID-19 po rriten, së bashku me një “divergjencë të rrezikshme” midis vendeve më të pasura dhe më të varfra.

FMN -ja rishikoi parashikimin e saj kryesor për rritjen globale këtë vit, pak me 0.1 për qind në 5.9 për qind, ndërsa i la parashikimet e saj për vitin 2022 të pandryshuara në 4.9 për qind.

Kryekonomistja e FMN -së Gita Gopinath shtjelloi ato dinamika pandemike në një konferencë virtuale për shtyp të martën, duke thënë se mungesat globale të furnizimit përballë kërkesës së ringjallur po nxisin inflacionin e çmimeve të mallrave që po kalon tek konsumatorët.

“Çmimet e ushqimit janë rritur më së shumti në vendet me të ardhura të ulëta ku pasiguria ushqimore është më e mprehta, duke shtuar barrën e familjeve më të varfra dhe duke rritur rrezikun e trazirave sociale. Për më tepër, ekonomitë në zhvillim dhe ato në zhvillim po përballen me kushte më të vështira financimi pasi nivelet e borxhit rriten, inflacioni rritet dhe monedhat e tyre dobësohen kundrejt dollarit amerikan – duke i detyruar ata të rrisin normat e interesit në një përpjekje për të mbajtur nën kontroll pritjet e inflacionit”- tha ajo.

Gopinath shtoi se sfidat si rritja e inflacionit të ushqimit, pasiguria e ushqimit dhe rritja e rrezikut në tregjet financiare mbështeten nga “kontrolli i vazhdueshëm” i pandemisë në shoqërinë globale.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb