Udhëheqësi kinez Xi Jinping ka paralajmëruar se po përgatitet për luftë.

Në takimin vjetor të parlamentit të Kinës, Xi u ndal tek gatishmëria e vendit për luftë, ndërsa qeveria e tij njoftoi gjithashtu një rritje prej 7.2 për qind në buxhetin e mbrojtjes së Kinës. Buxhet që është dyfishuar gjatë dekadës së fundit.

Dhe në muajt e fundit, Pekini ka zbuluar ligje të reja për gatishmërinë ushtarake, strehimore të reja për sulm ajror në qytete përtej ngushticës nga Tajvani dhe zyra të reja të “Mobilizimit të Mbrojtjes Kombëtare” në mbarë vendin.

Është shumë herët të thuhet me siguri se çfarë nënkuptojnë këto zhvillime, pasi konflikti nuk është i sigurt se mund të ndodhë tani afër.

“Por diçka ka ndryshuar në Pekin që politikbërësit dhe liderët e biznesit në mbarë botën nuk mund të lejojnë ta injorojnë. Nëse Xi thotë se po përgatitet për luftë, do të ishte marrëzi të mos e pranonim fjalën e tij”, shkruan media greke.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: