Një turne “unik” dhe “ndoshta më i miri ndonjëherë”. Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino mund të jetë pak i njëanshëm, por nuk kishte asnjë dyshim për besimin e tij përpara Kupës së Botës 2022, e cila fillon në Katar më 21 nëntor.

Vendi do të hyjë në histori duke pritur turneun e parë të Kupës së Botës në Lindjen e Mesme. Tetë stadiume moderne, të gjitha brenda një rrezeje prej 75 km, do ta bëjnë atë Kupën e Botës më kompakte deri më tani. Eliminimi i fluturimeve të brendshme si për tifozët ashtu edhe për lojtarët, ndryshe nga garat e mëparshme ku distancat e mëdha të udhëtimit ishin të zakonshme. E gjithë kjo do të thotë se Katari 2022 do të jetë Kupa Botërore e parë me neutrale karboni.

Sigurisht, për tifozët, është ajo që ndodh në fushë ajo që ka rëndësi. Ata do të shpresojnë të jenë pjesë e një momenti në kohë që do të mbahet mend për brezat që do të vijnë. Të tilla si Pele që e shpalli veten para botës në vitin 1958, Diego Maradona pothuajse i vetëm drejtoi Argjentinën drejt lavdisë në 1986 dhe Senegali që pretendonte fitoren ndaj mbajtësit të titullit në dukje të pamposhtur Francën në 2002.

Aksioni fillon më 21 nëntor në orën 13:00 me orën lokale në stadiumin Al Bayt. 60,000 tifozë do të mbushin arenën e veçantë që e ka marrë emrin nga bejt al sha’ar – tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në rajonin e Gjirit.

Finalja zhvillohet 27 ditë më vonë në stadiumin më të madh, stadiumin Lusail. Pasi turneu të arrijë në përfundimin e tij, Komiteti Suprem i Katarit për Dorëzimin dhe Trashëgiminë planifikon të heqë dhe dhurojë shumicën e 80,000 vendeve për projektet sportive në të gjithë globin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb