Brad Pitt mbushi 59 vjeç të dielën e kaluar së bashku me të dashurën e tij të re, Ines De Ramon. Bukuroshja dhe ish-bashkëshortja e yllit të “Vampire Diaries”, Paul Wesley, shoqëroi yllin në festën e tij të ditëlindjes të shtunën mbrëma në Hollywood.

Pitt, emri i të cilit deri kohët e fundit ka zbukuruar kopertinat me divorcin e tij të profilit të lartë nga Angelina Jolie dhe mosmarrëveshjen e tyre ligjore mbi pasurinë e Miraval, është futur në dekadën e tij të gjashtë të jetës, pasi ka gjetur dashurinë e një gruaje të re.

Aktori, në fytyrën e të cilit dhjetëra mijëra vajza panë burrin e ëndrrave të tyre, arriti të bëjë që shumë të injorojnë disa aspekte të jetës së tij. Ndër të tjera, aktori që është kthyer në simbol të bukurisë dhe sharmit, pak muaj më parë ka folur për problemin e rëndë shëndetësor me të cilin po përballet, ndërsa në të kaluarën ka rrëfyer edhe punën e tij të parë si… pulë.

Nuk ka kaluar shumë kohë që nga dita që Pitt njoftoi se vuan nga “agnosia e fytyrës” ose siç njihet më shpesh “verbëria e fytyrës” .

Është një çrregullim neurologjik që karakterizohet nga pamundësia për të njohur fytyrat. Siç tregoi ai me kalimin e kohës, kjo gjendje u përkeqësua, duke e bërë shumë të vështirë për njohjen edhe të njerëzve të tij. Ata që vuajnë nga kjo gjendje nuk mund të njohin familjen, partnerin apo edhe miqtë e tyre dhe përpiqen të gjejnë mënyra alternative për t’i kujtuar ata, si mënyra se si ecin, zëri i tyre apo flokët e tyre.

Duke folur për GQ, aktori ishte shprehur:Askush nuk më beson kur flas për të. Unë me të vërtetë dua të takoj një person që ka të njëjtën gjendje. Shumë njerëz më urrejnë sepse mendojnë se nuk i respektoj. Por është një mister për mua. Unë nuk mund të “kap” një fytyrë. Më duhet vetëm një dorë ndihmëse.’

Mbështetja e tij për bamirësitë

Aktori i njohur ndërkombëtarisht është i njohur si për mbështetjen e tij të madhe për bamirësitë, ashtu edhe për donacionet e tij të mëdha dhe të përsëritura për organizata të ndryshme. Për shembull, ai dhuroi 100,000 dollarë për një fushatë për të drejtat e njeriut në vitin 2011, ndërsa në vitin 2020, ai dhe ish-partnerja e tij, Jennifer Aniston, dhuruan 1 milion dollarë për një bamirësi.

Për më tepër, në vitin 2006, aktori u raportua se kishte dhuruar më shumë se 4.4 milionë dollarë për kauza të ndryshme.

Puna e tij e parë, shndërrimi në… pulë dhe shoqërues striptisti

Edhe pse jeta e tij është rrethuar nga blic dhe shkëlqim, rruga e tij nuk ka qenë e shtruar me petale trëndafili.

Gjatë viteve të para të karrierës së tij, Brad Pitt punoi në një zinxhir të ushqimit të shpejtë për të përballuar jetesën, ndërsa përpiqej të bënte të ndjehej prania e tij në industrinë e filmit. Puna e parë e Petit të ri në atë kohë ishte të vishej si pulë, për nevojat e promovimit të ushqimit të ofruar nga një rrjet dyqanesh ushqimi.

Por përveç kostumit me krahë të verdhë, aktori për dy muaj mori detyrën e një striptisteje. Më konkretisht, ai i çonte striptistet në festat e beqarisë dhe më pas kthehej për t’a marrë.

” Detyra ime ishte t’i çoja në festa beqarie dhe gjëra të tjera,” tha ai gjatë një interviste për Newsweek.

Para se të bëhej aktor, Brad Pitt studioi gazetari në universitetin e tij të lindjes në Misuri. Ai qëndroi në shkollë për 4 vjet dhe vetëm 2 javë para diplomimit, vendosi të linte gjithçka për të ndjekur një karrierë në aktrim. Më pas ai u drejtua për në Los Angeles dhe filloi nga e para në një industri kaq konkurruese, duke arritur majat.

“Ishte pikërisht koha e diplomimit dhe të gjithë miqtë e mi po angazhoheshin për punë. E kuptova se nuk isha ende gati për të ”, tha ai për NPR në 2011.

“Gjithmonë e kam dashur kinemanë. Thjesht nuk ishte në listën e opsioneve të karrierës ku unë u rrita. Gjithçka më erdhi në mendje, fjalë për fjalë dy javë para diplomimit. Nuk më kishte shkuar kurrë në mendje më parë”, tha ai për Esquire në 2013.

Brad Pitt, i përkushtuar plotësisht ndaj roleve që merr, “zhytet” në personazhet që luan, edhe nëse kjo do të thotë se ka për të bërë sakrifica personale. Për xhirimet e filmit të famshëm të vitit 1999 Fight Club dhe Tyler Darden, të cilin ai luajti, Pitt u kap nga talenti i tij dhe dinamika e rolit të tij dhe e pa të nevojshme që një pjesë e dhëmbit të tij të përparmë të thyhej në mënyrë që të ishte në gjendje të shfaqte skenën në mënyrë më bindëse.

Brad është i gatshëm të bëjë shumë për një personazh. Shumica e njerëzve e urrejnë të shkojnë te dentisti. Pas xhirimeve shkoi vetë dhe i rregulloi tha gazetarja Cindy Gwajedi për Entertainment Weekly në 1998.

Krijoi linjën e tij të kujdesit të lëkurës

Në vitin 2022, aktori bëri debutimin e tij në estetikë, me ‘Le Domaine’. Kjo është një seri që përfshin serume kundër plakjes, kremra dhe emulsione pastrues. Siç shpjegoi ai në një intervistë, është “një linjë e kozmetikës kundër plakjes për çdo burrë dhe grua. Më pëlqen ideja e një linje pa gjini.’

Me formula të veçanta që përmbajnë pluhur dhe vaj rrushi, përbërës me burim nga pasuria e shumëpërfolur që ai dhe Jolie ndanë, Château Miraval, Pitt synon të rikthejë kujdesin ndaj lëkurës bazuar në elementët e natyrës: “Ne synojmë të imitojmë ciklet organike të natyrës. Nuk ka mbeturina në natyrë».

Ai shpëtoi fansin e tij

Në shumë prej filmave me Brad Pitt, ai ka mishëruar heroin. Megjithatë, siç e tregon gjithçka aktori hollivudian, mban të njëjtin qëndrim edhe në jetën reale.

Më konkretisht në vitin 2016, aktori ishte në Spanjë për xhirimet e një filmi. Ishte atëherë kur ai u rrethua nga një valë e madhe fansash, duke kërkuar një foto ose një autograf nga artisti i dashur. Mes turmës ishte një vajzë e re, jeta e së cilës rrezikohej nga turma që e shtynte dhe shkelte.

Brad Pitt e vuri re vajzën e vogël dhe nxitoi në ndihmë, duke e ngritur mbi gardh me ndihmën e dy truprojave dhe më vonë u kap duke e ngushëlluar dhe duke i përkëdhelur kokën dhe shpinën derisa mbërritën mjekët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb