TIRANË

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari deklaron se rrëzimi i kërkesave të opozitës për të marrë prova shtesë nga institucionet e rilindjes vërteton masakrën zgjedhore të 25 prillit.

Teksa rendit disa shkaqe, që sipas tij sollën shkatërrimin e zgjedhjeve dhe tjetërsimin e vullnetit të qytetarëve, Braimllari thekson se ishte një proces që nisi para 25 prillit, u ekzekutua më 25 prill dhe vazhdoi në sy të të gjithëve në KAS.

POSTIMI I PLOTË
Masakra zgjedhore e 25 Prillit është vërtetuar dhe shumë e qartë për të gjithë.
Rrëzimi i kërkesave të opozitës për të marrë prova shtesë nga institucionet e rilindjes e vërteton këtë.
Tjetërsimi i vullnetit të qytetarëve ishte një proces që nisi para 25 prillit, u ekzekutua më 25 prill dhe vazhdoi hapur në sy të gjithë qytetarëve në KAS.
📌 Kryetarët e Bashkisë të partisë shtet emëruan militant partiak gjatë periudhës së fushatës në kundërshtim me ligjin dhe kodin zgjedhor.
📌Rriten në mënyrë fiktive ndihmën ekonomike.
📌Përdoren administratën dhe çdo burim shtetëror në funksion të Rilindjes.
📌Fondi i Rindërtimit u përdor në mënyrë abuzive në funksion të fushatës së Rilindjes duke e dhënë atë muajin e fundit dhe duke favorizuar objekte apo zona në të cilën nuk ishin prekur nga tërmeti, por vetëm për të favorizuar Rilindjen në zgjedhje.
📌Vendimi i Komitetit Politik të Rilindjes për heqjen e të drejtës së votës shtetasve shqiptare që jetojnë në Greqi apo Maqedoninë e Veriut dhe revokimin e këtij vendimi vetëm pak orë pas përfundimit të zgjedhjeve.
📌Rimbursimi i Karburantit për fermerët, jo pa qellim u dha ditën e shtune, një ditë para ditës së zgjedhjeve me qëllim që të favorizonte Rilindjen.
Këto fakte të rëndësishme, por dhe tjetërsimi i vullnetit nëpërmjet blerjes së votës, shkatërrimi i procesit ditën e zgjedhjeve, ku kemi shtetas që votojnë disa herë, më shumë fletë votimi në kuti sesa numri i zgjedhësve, ndërhyrja e numëruesve të rilindjes me stilolapes duke shënuar vota për PS apo nxjerr fletë votimi të pavlefshëm janë një kambanë alarmi sesi zgjedhjet u shkatërruan dhe u tjetërsuar vullneti i qytetarëve më 25 Prill.

Braimllari
Braimllari

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb