Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili u raportua se nuk ishte në gjendje të mirë që nga mbrëmja e së martës, u shfaq për herë të parë në publik të shtunën në Stamboll, në pamjet e transmetuara nga stacionet televizive.

Udhëheqësi turk po vizitonte shfaqjen ajrore Teknofest të shtunën në aeroportin e vjetër Atatürk të Stambollit, një ngjarje që shfaq dronët dhe avionët e ushtrisë turke.

Erdogan ka qeverisur vendin për dy dekada, ndërsa kërkon një mandat të tretë presidencial në zgjedhjet e 14 majit në Turqi.

Erdogan foli me telefon të premten me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres për disa çështje, duke përfshirë marrëveshjen Ukrainë-Rusi për drithërat dhe plehrat që ndihmuan në rregullimin e tyre, tha zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric.

Ai tha se ata diskutuan “si për të garantuar përmirësimin, zgjerimin dhe zgjatjen” e marrëveshjes, e cila skadon më 18 maj.

Erdogan u raportua se u sëmur pas një interviste televizive të martën në mbrëmje me atë që Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha më vonë se ishte një “infeksion gastrointestinal”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: