Të gjithë brazilianët e moshës mbi 18 vjeç do të kenë të drejtë të marrin vaksina përforcuese kundër COVID-19, tha  Ministri i Shëndetësisë Marcelo Queiroga.

“Falë informacionit që kemi nga studimet shkencore, ne kemi vendosur të zgjerojmë vaksinën përforcuese për të gjithë personat mbi 18 vjeç që kanë marrë dozën e dytë pesë muaj më parë”, tha Queiroga.

Para shpalljes, vetëm personat e moshës mbi 60 vjeç ose me sistem imunitar të dobësuar dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor kishin të drejtë të merrnin vaksina përforcuese.

Më shumë se 12.4 milionë brazilianë kanë të drejtë të marrin një vaksinë përforcuese, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë.

Që nga e marta, ministria raportoi gjithsej 21,965,684 raste të konfirmuara me COVID-19 dhe 611,478 vdekje nga sëmundja që nga fillimi i pandemisë në vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb