Brazili ka regjistruar një tjetër rast me mutacionin Omicron të koronavirusit. Ky është rasti i tretë i shënuar në vend, ndërsa bëhet me dije se është identifikuar një 29-vjeçar asimptomatik.

29-vjeçari është diagnostikuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Sao Paulos pasi ishte kthyer nga Etiopia.

Me regjistrimin e një rasti tjetër, autoritetet shëndetësore në Brazil janë vënë në alarm, ndërsa kanë vënë në pikëpyetje planet për lehtësimin e kufizimeve gjatë festave.

Ndërkohë ditën e djeshme dy misionarë brazilianë në Afrikën e Jugut u diagnostikuan me këtë variant në të njëjtin aeroport.

Sakaq qeveria ka njoftuar se do të rishikohen planet për të lehtësuar masat, për shkak të variantit të ri të përhapur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: