Brazili ka publikuar të dhënat më të fundit nga provat klinike për vaksinën kineze ‘Sinovac’. Rezulton se vaksina e krijuar dhe prodhuar në Kinë është vetëm 50.4% efektive.

Javën e kaluar po në Brazil kjo vaksinë doli 78% efektive, teksa tani del një rezultat ndryshe, por duhet përmendur se në rezultatet e para nuk ishin përfshirë rastet shumë të lehta me COVID-19.

Gjithsesi kjo vaksinë jep rezultate të ndryshe në vende të ndryshme. Në Turqi ‘Sinovac’ ka rezultuar 91.25% efektive kurse në Indonezi 65.3%.

Gjithsesi duket se vaksina e ‘Sinovac’ është ende larg atyre perëndimore të Pfizer, Ofxord dhe Moderna.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb