BRAZILIA

Në fillim të pandemisë, Brazili nuk ishte një shtet problematik sa i përket rasteve me infeksione apo të vdekur për shkak të koronavirusit.

Ndërsa, tashmë Brazili është ndër vendet më të infektuar në glob.

Brazili ka regjistruar 143 010 të vdekur për shkak të koronavirusit.

Deri tani, Brazili ka shënuar 4 780 317 raste infeksionesh me Covid-19.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kryeson listën e shteteve me më shumë të infektuar nga koronavirusi në të gjithë botën.

Pas SHBA-ve, më shumë të infektuar me virus ka India, Brazili, Rusia, Kolumbia, Peruja, Spanja, Meksika etj.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb