Të paktën 18 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet që goditën shtetin brazilian të Bahia në Brazilin verilindor në fillim të nëntorit, me 58 komuna të përmbytura dhe 35,000 njerëz të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, thanë autoritetet lokale të dielën.

Brigada e zjarrit Bahia ka konfirmuar vdekjen e një 60-vjeçari që u mbyt në një përrua në komunën e Aurelino Leal, në pjesën jugore të shtetit.
Përveç 18 personave që humbën jetën, dy të tjerë mbeten të zhdukur, ndërsa 19,580 u zhvendosën dhe 16,001 u detyruan të kërkonin strehim, që do të thotë se rreth 35,000 janë zhvendosur nga moti, sipas Mbrojtjes Civile Bahia.

Numri i të lënduarve në aksidente të ndryshme si pasojë e reshjeve të shumta që nga muaji nëntor ka shkuar në 286, sipas të njëjtit burim.

Situata u përkeqësua edhe më shumë në fund të fundjavës. Të dielën pasdite, numri i komuniteteve në gjendje të jashtëzakonshme u rrit në 72, nga të cilat 58 komuna po përballen me krizën e përmbytjeve.
Një ditë më parë, autoritetet lokale folën për 19 bashki të prekura nga përmbytjet.

“Kjo është një tragjedi gjigante. Nuk mbaj mend asgjë me përmasa të barabarta në historinë e fundit të Bahia. “Numri i shtëpive, rrugëve dhe qyteteve që janë plotësisht nën ujë është vërtet i tmerrshëm,” tha guvernatori i shtetit Rui Costa, i cili ka inspektuar nga ajri zonat e prekura në jug.

  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: