Të paktën 17 persona u vranë dhe 40 u plagosën në një të shtënë nga talebanët në Kabul, e cila, sipas raporteve të mediave, po festonte pushtimin e territoreve afgane.

Agjencia e lajmeve aljazeera raporton për “të shtënat festive”, por informacione të ndryshme jepen nga mediat lokale për arsyet e të shtënave.

Një arsye është ardhja përfundimtare e udhëheqësit suprem të talebanëve Hibatullah Akhundzad, ndërsa media të tjera thonë se talebanët kanë festuar marrjen e supozuar të Panjshir, territori i vetëm në Afganistan që nuk është nën sundimin e tyre dhe ku ka rezistencë.

Luftimet kanë vazhduar për ca kohë në vijën e fundit të rezistencës, dhe talebanët kanë raportuar marrjen e këtij territori gjithashtu.

Sidoqoftë, Ahmad Massoud, i cili mban këtë luginë, hodhi poshtë pretendimet e talebanëve.

Ndërkohë, zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid u bëri thirrje të gjithëve që të ndalojnë të shtënat në ajër.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb