Kryeministri i Irlandës i paralajmëroi ligjvënësit britanik kundër bërjes së një “llogaritje të tmerrshme politike” duke menduarit se refuzimi i marrëveshjes së Brexit do të thotë se ata do të fitojnë një marrëveshje më të mirë.

Disa kandidatë që konkurrojnë për të zëvendësuar kryeministren Theresa May u zotuan të rinegociojnë marrëveshjen e tërheqjes.

“Si të gjithë në këtë Dhomë, unë jam pak i shqetësuar rreth zhvillimeve politike në Londër për momentin”, tha Leo Varadkar për parlamentin e Irlandës, ndërsa një numër kandidatësh nisën fushatat e tyre të lidershipit të Partisë Konservatore.

“Unë jam pak i shqetësuar se disa njerëz në Londër duket se mendojnë se dështimi i Dhomës së Përbashkët për të ratifikuar marrëveshjen automatikisht do të thotë se ata do të marrin një marrëveshje më të mirë. Kjo është një llogaritje e keqe politike e tmerrshme “.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb