Kryeministra e Skocisë, Nicole Sturgeon ka gjetur një arsye edhe më të fortë kësaj radhe për të kërkuar pavarësinë e vendit të saj nga Mbretëria e Bashkuar.

Sturgeon thotë se me daljen nga BE të Skocisë bashkë me Mbretërinë e Bashkuar, e vetmja rrugë është pavarësisht që vendi i saj t’i kthehet unionit.

Ajo si kryeministre e ka kërkuar disa herë pavarësinë, por i është refuzuar nga liderët britanikë. Për efekt të marrëveshjes së Londrës me Brukselin, Mbretëra e Bashkuar me vendet që e përbëjnë, përfshi Skocinë është zyrtarisht jashtë BE nga sekonda e parë e 2021 dhe më tej.

Por duket se Skocia nuk ka dashur të ikë nga BE, ose të paktën kryeministrja e saj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb