Emri i Brian Johnson është bërë veçanërisht i njohur muajt e fundit pasi historia e tij i ngjan një filmi fantastiko-shkencor. Një shkencëtar i “çmendur” dhe i pasur që jeton në një “kafaz të artë” dhe qëllimi i tij është të kthehet në kohë dhe të bëhet… më i ri.

Në mënyrë të veçantë, ai tha se dëshiron që “ta kthejë trupin e tij në funksionimin e një 18-vjeçari”. Nëse do të ishte një film, skenari do të dukej mjaft i mbingarkuar. Në fakt, historia e tij ka rënë në sy kryesisht sepse pas procesit që ai ndjek – dhe pretendon se ai funksionon – tregon se ku mund të shkoni me para të mjaftueshme dhe teknologji të avancuar.

45-vjeçari Brian Johnson, i cili e bëri pasurinë e tij në fillim të të 30- tave kur shiti kompaninë e tij Braintree Payment Solutions në eBay për 800 milionë dollarë, pretendon se ai tashmë ka zemrën e një 37-vjeçari, lëkurën e një 28-vjeçari dhe bën fitnesin e një 18-vjeçari.

Marrja e gjakut nga djali i tij për ta bërë atë të duket më i ri

Detaji i ri në lidhje me procedurën e manjatit zhvillues është se ai ka “rekrutuar” djalin e tij 17-vjeçar, Talmadge, për të bërë transfuzion gjaku, raportoi Bloomberg të hënën. Në një klinikë afër Dallasit muajin e kaluar, Brian Johnson, babai i tij 70-vjeçar dhe Talmadge u paraqitën për një trajtim të trefishtë të shkëmbimit të gjakut për një orë, raportoi agjencia.

A do të më bëjë gjaku i djalit tim më të ri?

Zhvilluesi i pasur zakonisht merr plazmë nga një dhurues anonim, por këtë herë djali i tyre siguroi një litër nga gjaku i tij, i cili u shndërrua në një grumbull plazme të lëngshme dhe një grup tjetër të qelizave të kuqe, të bardha të gjakut dhe trombociteve.

45-vjeçari më pas i nënshtrohet të njëjtës procedurë si Talmage, por me një ndryshim kryesor: Pasi gjaku i tij kullohet, plazma e Talmage pompohet në venat e Johnson, sipas Bloomberg. Si më i madhi, babai i Johnson shkon i fundit dhe merr të njëjtin trajtim si djali i tij.

Zhvilluesi i profilit të lartë i tha Bloomberg se ai ka një ekip prej 30 mjekësh dhe specialistësh të shëndetit rigjenerues që mbikëqyrin trajtimin e tij, i cili përfshin udhëtime në klinikën e zonës së Dallasit për shkëmbimin e plazmës.

Ai raportohet se deri më tani i ka ekzaminuar dhuruesit anonimë si “djem gjaku” për t’u siguruar që po merrte gjak nga dikush me një indeks ideal të masës trupore, i cili bënte një mënyrë jetese të shëndetshme dhe ishte pa sëmundje.

Përdorimi i plazmës si një teknikë kundër plakjes tërhoqi vëmendjen, kur shkencëtarët fjalë për fjalë iu bashkuan minjve të rinj dhe të vjetër, kështu që ata ndanin të njëjtin sistem të qarkullimit të gjakut, raportoi Bloomberg. Brejtësit e moshuar treguan përmirësime në funksionin e tyre njohës, metabolizmin dhe strukturën e kockave, ndërsa kafshët eksperimentale më të reja treguan se dhurimi i shpeshtë i gjakut mund të ketë efekte pozitive.

  • foto galeri

Megjithatë, ka pak të dhëna me bazë njeriun, duke lënë shumë studiues të shohin teknikat e shkëmbimit të plazmës për jetëgjatësinë si të paqarta, sipas Bloomberg. “Ne nuk kemi mësuar mjaftueshëm për të sugjeruar se ky është një trajtim i zbatueshëm njerëzor për ndonjë gjë,” i tha Bloomberg Charles Brenner, një biokimist në Qendrën Mjekësore Kombëtare City of Hope në Los Anxhelos. “Për mua, është e neveritshme, e paargumentuar dhe relativisht e rrezikshme.”

Plazma e gjakut u jepet tradicionalisht pacientëve që kanë të bëjnë me trauma, djegie, shok, sëmundje të rënda të mëlçisë dhe dështim të koagulimit,ndër të tjera, sipas Kryqit të Kuq.

Beteja kundër “gjigantit” të kohës Johnson

Ajo që 45-vjeçari dëshiron të arrijë me kalimin e kohës janë të gjitha organet e tij të rëndësishme – si truri, mëlçia, veshkat, lëkura, penisi dhe rektumi – por edhe flokët dhe dhëmbët. “Funksionon” sërish ashtu siç kanë bërë në moshën e tij pas adoleshencës.

Project Blueprint , siç quhet programi i krijuar dhe promovuar nga Johnson, përfshin një dietë të rreptë vegane që parashikon konsumimin e 1977 kalorive në ditë, një orë ushtrime të përditshme – me intensitet të shtuar 3 herë në javë – dhe orë shumë specifike gjumi.

Çdo dy javë, Brian Johnson i nënshtrohet skanimeve CT dhe MRI

Manjati i teknologjisë zgjohet çdo mëngjes në 5, merr rreth 24 suplemente ushqimore, stërvitet për një orë, pi lëng jeshil me kreatinë dhe kolagjeni dhe më pas pastron dhëmbët duke përdorur vajin e pemës së çajit dhe xhel antioksidant.
Para se të flejë, Johnson mban syze speciale që bllokojnë dritën blu, e cila lëshohet nga ekranet dhe pajisjet e tjera moderne, për rreth dy orë. Ai gjithashtu monitoron vazhdimisht shenjat e tij jetësore dhe i nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore mujore, duke përfshirë ultratinguj, kolonoskopi dhe MRI.
Ndërsa fle, Johnson është i lidhur me një makinë që mat ereksionin e tij gjatë natës. Ai gjithashtu i nënshtrohet matjeve të përditshme të peshës së tij, yndyrës trupore, niveleve të glukozës dhe luhatjeve të rrahjeve të zemrës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb