Një vajzë 5-vjeçare peshon 45 kilogramë pasi vuan nga një sëmundje e rrallë që e bën të dëshirojë gjithnjë e më shumë ushqim.

Nëna e saj 25-vjeçare, Holly Williams nga Mbretëria e Bashkuar, vendosi të marrë një zgjidhje drastike duke vendosur një derë të veçantë në kuzhinë, në mënyrë që e vogla Harlow të mos ketë akses të lehtë në ushqim.

Harlow vuan nga sindroma Prader-Willi dhe i mungon kromozomi 15, i cili është përgjegjës për kontrollin e urisë. Prandaj, Harlow është vazhdimisht i uritur dhe gjithmonë dëshiron të hajë.

“Dera speciale në kuzhinë ndihmon që Harlow të mos hyjë në dollapët për të kërkuar ushqim, ” tha Williams për Caters. Ai shtoi: “Në të ardhmen do të më duhet të marr masa të mëtejshme dhe ndërsa Harlow rritet, ka të ngjarë që do të më duhet të marr flokët për kuzhinë.”

Në vetëm 6 muajsh, Harlow u diagnostikua me sindromën, për të cilën nëna e saj nuk kishte dëgjuar kurrë më parë.

Sindroma Prader-Willi është një çrregullim i rrallë gjenetik, sipas klinikës Mayo dhe mund të shfaqet me probleme fizike, mendore dhe të sjelljes. Shumë nga ndërlikimet e sëmundjes janë për shkak të obezitetit.

  • foto galeri
  • foto galeri

Sindroma vonoi aftësinë e Harlow për të bërë shumë gjëra. Ajo fillimisht nuk mund ta mbante kokën lart deri në moshën 8 muajshe dhe nuk ecte deri në moshën 2 vjeç e gjysëm.

“Ne e dinim se diçka nuk shkonte kur lindi Harlow”, tha nëna e saj. “Ajo ishte shumë letargjike, nuk kishte forcë, nuk qante dhe nuk ushqehej siç duhet”.

Tani që Williams më në fund ka disa përgjigje për atë që po ndodh me fëmijën e saj, ajo po merr hapa për t’u siguruar që ajo të qëndrojë i shëndetshëm. Ajo thotë se duhet të jetë e rreptë me 5-vjeçaren se sa ha, por me disa përjashtime.

“Harlow është mbipeshë tani, kështu që unë duhet të jem e rreptë me të dhe t’i them se nuk mund të hajë ushqim shtesë pasi të ketë ngrënë një vakt,” tha Williams.

“Unë sigurohem që ajo të ketë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, por asaj i lejohen ushqimet sepse ajo është vetëm një fëmijë.”

Edhe pse Harlow ndjek shkollën e rregullt, ajo ende ka probleme motorike, apnea të gjumit dhe nervozizëm.

Çrregullimi po i frikëson prindërit pasi në vitin 2016, Manoel Abreu tha se ishte e shqetësuar se 5-vjeçarja e tij 80 kilogramësh do të vdiste, ndërsa një nënë nga Connecticut tha se binjakët e saj mund të hanin pa mbarim brenda një dite.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb