BRITANI E MADHE

Qeveria e Theresa May merr në shtëpi më në fund një sukses të vogël, me vota në parlament ( me 412 dhe jo 212) një mocion që do t’i lejojë t’i kërkojë BE një shtyrje të vogël të Brexit, që nga 29 marsi deri në 30 qershor. Ndërkohë, qëllimi është t’i kërkojë për të tretën herë ratifikimin në Parlament, marrëveshjen për divorcin me Brukselin në nëntor. Vota është në program për të shtatën herë rradhazi.

Nëse edhe në votimin e tretë (që do të mbahet të mërkurën) në marrëveshjen Londër-Bruksel, plani i Majit duhet të refuzohet përsëri, atëherë qeveria do të kërkojë që Brexit të shtyhet. Kryeministri paralajmëroi se në këtë rast shtyrja mund të jetë mbi tre muaj.

Asnjë referendum i dytë i Brexit.

Së paku për tani nuk do të ketë referendum të dytë për Brexit. Shtëpia ka refuzuar, në të vërtetë, me 334 vota jo dhe vetëm 85 po. Të njëjtët promotorë për referendumin e dytë shpjeguan se “nuk është koha e duhur “për një votim të ri.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb