William dhe Kate bënë vizitën e tyre të parë në Uells, pas vendimit si Princi dhe Princesha e Uellsit të marrë nga Mbreti Charles III pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth.

Impenjimi zyrtare bëhet në fund të zisë Windsor e cila zgjati një javë më shumë se ajo kombëtare, e cila përfundoi pas funeralit të sovranes, që u bë të hënën më 19 shtator.

Familjarët morën një pritje të ngrohtë nga nënshtetasit e tyre ndërsa vizituan një stacion shpëtimi detar në Holyhead në County Anglesey. Sipas burimeve të cituara nga Times, për momentin nuk ka plane për një ceremoni investimi të trashëgimtarit të fronit William si ajo e babait të tij në kështjellën Caernarfon në vitin 1969, kur ai mori titullin Princi i Uellsit të plotë me një kurorë nga nëna e tij Elizabeth.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb