Një foshnje britanike e lindur para kohe humbi jetën kur nëna e saj u infektua me COVID-19 gjatë shtatzanisë.

Katie Leeming, 22 vjeç, rezultoi pozitive me koronavirus ndërsa ishte shtatzënë muajin e kaluar. Ajo filloi të kishte simptoma të ngjashme me të ftohtin në fillim të tetorit.

Brenda një jave, Leeming tha se nuk e ndjente fëmijën e saj të lëvizte dhe kontaktoi spitalin e saj lokal në Anglinë veriore.

Mjekët sollën në jetë foshnjën, të quajtur Ivy-Rose, me prerje cezariane urgjente më 13 tetor, pasi shprehën shqetësimin për uljen e lëvizjeve në mitër.

Ivy-Rose, e cila ishte 14 javë e parakohshme, peshonte 990 g (2 lb 3oz) në lindje.

Ajo u transferua në një njësi të kujdesit neonatal të specializuar pasi kishte pësuar një sërë komplikimesh, duke përfshirë një hemorragji pulmonare dhe një hemorragji në tru.

Pas rreth pesë ditëve, ajo rezultoi pozitive për COVID-19. Katër ditë më vonë, foshnja vdiq.

Certifikata deklaron shkaqet e vdekjes si parakohshmëria ekstreme në javën e 26-të, sindroma e shqetësimit të rëndë të frymëmarrjes, COVID pozitiv i nënës dhe foshnja COVID pozitiv, si dhe hemorragjia intraventrikulare.

“Ne morëm një telefonatë në mbrëmjen e ditës së tetë duke thënë se duhej të shkonim në spital pasi ata nuk mendonin se Ivy-Rose do ta kalonte natën,” tha Leeming për faqen e lajmeve i të Mbretërisë së Bashkuar.

Leeming nuk ishte vaksinuar kundër COVID-19, i cili aktualisht po përhapet edhe një herë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo vendosi të mos inokulohej pasi foli me gra të tjera shtatzëna.

“Ndjeva se nuk kisha bërë mjaft kërkime për ndikimin e vaksinës gjatë shtatzënisë dhe nëse ajo do të ndikonte tek foshnja,” tha Leeming për i news.

Leeming shtoi se ajo nuk do ta rishqyrtonte vendimin e saj pas vdekjes së Ivy-Rose, duke përmendur raste kur të afërmit dhe të tjerët janë infektuar me COVID-19 edhe pasi ishin vaksinuar plotësisht.

“Nuk mund të filloj të mendoj në atë mënyrë se kush e di se çfarë mund të kishte ndodhur nëse do të kisha vaksinën dhe mund të kisha marrë ende COVID dhe të sëmuresha,” tha ajo.

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Britanisë (NHS) thotë se gratë mund të vaksinohen në mënyrë të sigurt kundër COVID-19 dhe se është e preferueshme që ato të marrin injeksionet e prodhuara nga Pfizer-BioNTech dhe Moderna.

“Kjo për shkak se ato janë përdorur më gjerësisht gjatë shtatzënisë në vende të tjera dhe nuk kanë shkaktuar ndonjë problem sigurie”, thuhet në udhëzimin e NHS.

Rasti i Leeming nxjerr në pah rreziqet e paraqitura nga pandemia.

Vendi ka luftuar për të përmbajtur COVID-19 në muajt e fundit, pavarësisht nga suksesi fillestar në zbatimin e një programi të vaksinimit masiv në fillim të këtij viti.

Të martën, ministri i shëndetësisë Sajid Javid tha se Mbretëria e Bashkuar do ta bëjë të detyrueshëm që i gjithë stafi i Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS) në linjën e parë në Angli të vaksinohet kundër COVID-19 deri më 1 prill.

“Ne duhet të shmangim dëmet e parandalueshme dhe të mbrojmë pacientët , të mbrojmë kolegët dhe sigurisht të mbrojmë vetën”, tha Javid në Parlament.

Lëvizja vjen pas një vendimi të ngjashëm për t’i bërë të detyrueshme vaksinat COVID-19 për punonjësit e shtëpive të kujdesit, i cili hyn në fuqi të enjten.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb