Gjatë një konference  COVID-19 në Downing Street, Kryeministri Boris Johnson paralajmëroi njerëzit të mos mendojnë se “ajri i pastër në vetvete siguron automatikisht një imunitet”.

Ndërsa të qenit jashtë është “diçka thelbësore për shëndetin, mirëqenien fizike dhe mendore”, ai tha se këshillat e qeverisë duhet të merren seriozisht.

“Ju duhet të qëndroni dy metra larg dhe duhet të ndiqni këshillat për distancimin shoqëror,” tha Johnson.

Kryeministri shtoi: “Merreni seriozisht këtë këshillë, ndiqeni atë, sepse është absolutisht thelbësore”.

Nëse njerëzit nuk e bëjnë këtë, nuk ka dyshim se ne do të duhet të sjellim masa të mëtejshme “, tha ai.Kryeministri ka paralajmëruar se Britania është vetëm “dy ose tre” javë pas Italisë, ku numri i të vdekurve tani është më shumë se 4500, duke e bërë atë shpërthimin më të keq kudo në botë.

Johnson u tha gazetarëve se “basti më i mirë” për të ndaluar përhapjen e koronavirusit ishte që “të qëndroni në shtëpi nëse keni mundësi”.

Ai gjithashtu falënderoi “shumicën dërrmuese” të njerëzve që po “sillen me tepër përgjegjësi”.

Departamenti i Komuniteteve tha që qeveria nuk po u thoshte që parket të mbyllen “, duke shtuar se ishte për” këshillat vendorë të vendosin nëse duhet t’i mbajnë parqet e tyre të hapura “.

Njerëzit të cilët nuk kanë simptoma të koronavirusit mund të shkojnë në shëtitje për aq kohë sa ata janë  larg njëri-tjetrit, tha ai.

Ka pasur paralajmërime se disa parqe të mëdha në Londër mund të mbyllen nëse këshillat për distancimin shoqëror nuk ndiqen mes një numri të madh vizitorësh.

Londra është duke parë rreth një të tretën e të gjitha vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar nga COVID-19.

Royal Parks, i cili menaxhon një numër hapësirash të hapura në kryeqytet, u ka kërkuar njerëzve që të “mbajnë një distancë të sigurt nga të tjerët”.

Policia të dielën ndaloi trafikun në parqet Richmond, Bushy dhe Greenwich. Përjashtim bënin vetëm punëtorët që kishin një leje të lejuar për të përdorur vendet e parkimit.

Këshilli i Hammersmith dhe Fulham ka mbyllur tashmë parqet e tij “deri në njoftimin e mëtutjeshëm”, ndërsa Kew Gardens është mbyllur “si një masë paraprake për të kufizuar përhapjen e koronavirusit”.

Kryetari i bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, ka dërguar një mesazh të ashpër për të gjithë njerëzit në kryeqytet, duke u thënë se “jeta ka ndryshuar”.

“Mos dilni nga shtëpia juaj nëse nuk keni nevojë,” tha ai.

2372003220017306607 4953192

 

(A.Ago//BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb