Familja mbretërore nuk e përdor mbiemrin e saj asnjëherë gjatë prezantimeve të saj. Shumë nga ne ndoshta nuk i dijmë mbiemrat e tyre, duke u nisur nga familja e Mbretëreshës Elizabeth II, të cilës shumë pak ja dijmë  mbiemrin, i cili është Mountbatten-Windsor.

royal-christenings-3-136398965299426903-150701142308

Arsyeja pse familja mbretërore nuk e përdorin mbiemrin e tyre për shkak se ata janë kaq të famshëm sa nuk kanë nevojë për formalitete të tilla.
Një fakt tjetër interesant për mbretëreshën e Britanisë së Madhe është se ajo nuk ka nevojë për një pasaportë për lëvizur nëpër botë. Ajo gjithashtu nuk ka nevojë për patentë për t’u bërë një shofere. Por gjithsesi Mbretëresha Elizabeth II e mori patentën e saj në vitin 1945.

(i.ç/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb