Qeveria britanike do të japë 1.3 miliardë paund ndihmë ushtarake për Ukrainën, njoftoi të enjten agjencia e lajmeve Ukrinform e drejtuar nga qeveria ukrainase, duke cituar kryeministrin britanik Boris Johnson.

Gjatë një bisede telefonike me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, Johnson tha se Britania do të furnizojë Ukrainën me artileri me rreze të gjatë, raketa dhe drone pa pilot si pjesë e ndihmës së saj ushtarake.

Zelensky dhe Johnson diskutuan gjithashtu mënyrat për të adresuar çështjen e bllokadës së porteve detare të Ukrainës dhe opsionet për hapjen e rrugëve kritike të furnizimit detar dhe tokësor për rezervat e grurit ukrainas.

Më vete, Zelensky shkroi në Twitter se ai e kishte informuar Johnson për rrjedhën e armiqësive në Ukrainë dhe operacionin për të shpëtuar ushtrinë ukrainase nga fabrika e çelikut Azovstal të Mariupolit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb