BRUKSEL

Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Karen Pierce nuk ka kursyer kritikat ndaj Serbisë gjatë fjalimit në të cilin i përmendi edhe krimet e luftës. Pierce tha se Serbia duhet të kishte kërkuar falje për këto krime lufte.

“Kam qenë në Kosovë dhe kam qenë edhe në Veri. Ka tensione ende në komunitete dhe komunitetet nuk e kanë trajtuar gjithmonë njëri tjetrin me miqësi e respekt.  Por më vjen keq që dëgjova sot nga njëri prej folësve Serbia që do të thotë në mosnjohjen e ngjarjeve që na quan neve te Rezoluta 1244, praninë e UNMIK-ut në Kosovë, ahkruan Ina. Asnjë keqardhje, asnjë pranim të fajësi dhe krime të luftës që janë bërë në terren dhe krimet që janë përcaktuar dhe përkufizuar nga Tribunali ndërkombëtarë që u themelua nga ky këshill”, tha ajo.

Britania po ashtu e vlerëson lartë rolin e Krijimit të Ekipit për Dialogun që krijon uniteti politik për Kosovën dhe garanci për përkushtimin për dialog.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb