Suella Braverman është zotuar se do ta bëjë më të vështirë për migrantët që “pretendojnë” se janë viktima të skllavërisë moderne që të vijnë në Mbretërinë e Bashkuar në një përpjekje të dukshme për të frenuar kalimet e paligjshme të kanaleve.

Sekretarja e Brendshme ka pohuar se shqiptarët po “abuzojnë” me sistemin dhe “pohojnë” se janë viktima për të arritur në brigjet e Britanisë.

Zyrtarët qeveritarë besojnë se rreth 60% e emigrantëve që kalojnë në Kanal çdo ditë tani janë shqiptarë, edhe pse shifrat ndryshojnë vazhdimisht.

Zonja Braverman beson se reformimi i Aktit të Skllavërisë Moderne do t’i lejojë zyrtarët të largojnë njerëzit jashtë vendit të cilët kanë “paguar dhjetëra mijëra paund për privilegjin e të qenit një i ashtuquajtur skllav modern”.

Ajo i tha The Sun të dielën: Ajo që ka ndodhur është se qëllimet dhe struktura e atij legjislacioni janë shtrembëruar plotësisht.

“Tani ajo që po shohim është se shumica e njerëzve që vijnë këtu nga Shqipëria, rreth 80 për qind e njerëzve që hasin me varka të vogla, pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne.

“Kjo është pavarësisht nga fakti se ata mund të kenë paguar dhjetëra mijëra paund për privilegjin e të qenit një i ashtuquajtur skllav modern.

“Kjo është gjithashtu pavarësisht nga fakti se ata do të kenë kërkuar në mënyrë aktive të vijnë në MB përmes një metode të paligjshme, të paligjshme dhe të rrezikshme. Pra, po abuzohet.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb