Mercenarët e mbështetur nga Kremlini të punësuar nga Grupi Wagner janë fotografuar për herë të parë në Ukrainë pasi zyrtarët e mbrojtjes paralajmëruan se më shumë se 1000 luftëtarë ishin vendosur.

Imazhet e qarkulluara të hënën tregojnë një ushtar nga ushtria private në hije duke qëndruar përpara hotelit Park Inn në Donetsk. Ushtari mban një AK-15, një pushkë sulmi të përdorur nga forcat speciale ruse, dhe mban kafkën e qeshur të simbolit Wagner në uniformën e tij.

Fotografia u publikua nga Semyon Pegov, një korrespodent i luftës pro-Kremlinit, i cili ka qenë i përfshirë me forcat ruse në Ukrainë.

Wag

Wagner është një milici private e drejtuar nga Yevgeny Prigozhin, një nga aleatët më të ngushtë të Presidentit Putin. Ajo funksionon si një degë e shtetit për t’i ofruar Kremlinit një mohim të besueshëm për aktivitetet me të cilat nuk dëshiron të lidhet. Motoja e saj thuhet të jetë: “Vdekja është puna jonë dhe biznesi është i mirë”.

“GRU [inteligjenca ushtarake ruse] përdor Wagnerin si trupat e tyre të operacioneve të pista të mohueshme,” tha Philip Ingram, një ish-oficer i inteligjencës britanike. “Fakti që ata po përdorin AK-15, pushkën e re sulmuese të Spetsnaz, është një tregues i qartë se ata janë duke u kontraktuar dhe komanduar nga forcat speciale ruse. ”Park Inn ku ishte fotografuar luftëtari Wagner është në pronësi të Radisson dhe deri vonë ka shërbyer si zyra e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, një organ i njohur nga OKB.

Burimet britanike të inteligjencës raportuan javën e kaluar se grupi Wagner ishte vendosur në Ukrainën lindore pasi ushtria e rregullt ruse pësoi humbje të mëdha. Më shumë se 1000 mercenarë mendohet se kanë mbërritur në vend, së bashku me komandantë të lartë, thanë burimet.

“Forcat ruse po vazhdojnë të konsolidohen dhe riorganizohen ndërsa rifokusojnë ofensivën e tyre në rajonin e Donbasit në lindje të Ukrainës”, tha sot Ministria e Mbrojtjes. “Trupat ruse, duke përfshirë mercenarë nga kompania ushtarake private ruse Wagner, e lidhur me shtetin, janë duke u zhvendosur në zonë.”

Preteksti i Moskës për luftë mbi bazën e “denazifikimit” minohet nga prania e forcave Wagner, për shkak të lidhjes së gjatë të grupit me politikën fashiste. Dmitri Utkin, një komandant i lartë i Wagner dhe ish oficer i Spetsnaz, mendohet të jetë një neo-nazist. Vitin e kaluar u shfaqën imazhe të një burri që supozohej se ishte Utkin, i veshur me tatuazhe Waffen-SS në shpatull dhe një tatuazh Reichsadler Eagle në gjoks. Prigozhin, 60 vjeç, njihet shpesh si “kuzhinieri i Putinit” për shkak të kontratave fitimprurëse të hotelierisë me Kremlinin.

Wagner është akuzuar për kryerjen e mizorive brutale të kryera në emër të Kremlinit në Lindjen e Mesme dhe Afrikën Sub-Sahariane.

Në janar, mercenarët e grupit besohej se ishin përfshirë në një masakër të 300 civilëve pranë Bria, një qytet në Republikën e Afrikës Qendrore .

Prigozhin po përdor gjykatat angleze për të paditur Eliot Higgins, themeluesin e uebsajtit investigativ Bellingcat që ka zbuluar shumë nga operacionet e tij të fshehta .

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb