Shtetet anëtare të BE-së i kërkuan sot Komisionit Europian të studionte krijimin e një organi europian të pavarur, ngarkuar për të luftuar kundër pastrimit të parave.


 


Në përfundimet e miratuara, Ministrat europianë të Financave ftojnë Brukselin të studiojë (…) avantazhet dhe disavantazhet e besimit të përgjegjësive dhe kompetencave të caktuara për të mbikëqyrur luftën kundër pastrimit të parave në një organ të Unionit me një strukturë e pavarur dhe ‘pushtet e drejtpërdrejtë.


Kjo kërkesë u bë pas një diskutimi paraprak në fillim të tetorit mes shteteve anëtare, me iniciativën e Francës dhe Hollandës, të irrituar nga disa skandale të pastrimit të parave.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb