Ish-kryeministri rumun, njëkohësisht ish-komisioneri europian, Dacian Ciolos u zgjodh sot president i grupit të ri centrist, i lindur nga bashkimi i liberalëve të ALDE-s dhe eurodeputetët e presidentit Macron, që është quajtur ”Renew Europe” (RE).


“Urime për liderin tonë të ri”, njoftoi RE në Twitter.


Ciolos, i quajtur ndryshe edhe si Macron-i rumun, ishte konsideruar favorit për të pasuar ish-kryeministrin belg në këtë post, Guy Verhofstadt. (Ata)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: