Nga zonja Katerina
Përbërësit

1 kg miell altamura, 1 lç maja pluhur, 1 lç kripë, 1 majë luge sheqer, 550 mll ujë.

Përgatitja

Përziejmë majanë me sheqerin, kripën, miellin dhe ujin e vakët. I punojmë mirë ingredientët derisa të realizohet një brumë që të shkëputet nga dora. E mbulojmë brumin e përgatitur me një membranë dhe e lemë në një ambjent të ngrohtë për rreth 1 orë derisa brumi të rrisë volumin.

Pas këtij minutazhi e punojmë përsëri brumin me duar. Lyejmë një tavë me pak vaj dhe vendosim brumin e bukës, të cilin e lemë të vijë përsëri për 25-30 minuta.

Me pas e vendosim bukën në furrë të piqet në temperaturën 180 gradë Celsius për 40 minuta.

(Vila24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: