Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Bullgare të Lajmeve (BTA) Kiril Valçev ka hapur një klub shtypi të agjencisë kombëtare të lajmeve në Targovishte (Bullgaria verilindore). Ky është klubi i 20-të kombëtar i shtypit i BTA.

Inaugurimi zyrtar i klubit të ri të shtypit, i cili ndodhet në godinën e Administratës Rajonale, ishte pjesë e aktiviteteve që shënuan festën e qytetit më 14 maj.

Valçev uroi banorët e Tërgovishtes për festën e qytetit të tyre dhe tha se BTA ka hapur atje klubin e saj kombëtar të shtypit në të njëjtën kohë kur me shekuj është zhvilluar panairi tradicional pranveror, i cili ka qenë burim lajmesh dhe risive.

Emri i qytetit Targovishte, i cili në kohën osmane quhej Eski Cuma, do të thotë shesh tregu. Në shekullin XVIII dhe XIX Targovishta u bë e famshme me panairin e kafshëve dhe artizanatit që u mbajt në mes të majit.

Valçev kujtoi se përveç 20 klubeve kombëtare të shtypit në Bullgari, BTA ka klube shtypi në Bosilegrad në Serbi, Taraclia në Moldavi dhe Shkup në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Shiritin e klubit të ri të shtypit e prenë Valçev, guvernatori i rajonit të Targovishtes Stanimir Parashkevov dhe kryetari Darin Dimitrov.

Në ceremoni morën pjesë përfaqësues të pushtetit qendror dhe lokal, figura të shquara publike, gazetarë dhe miq të BTA.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb