Parlamenti i sapozgjedhur i Gjermanisë ka mbajtur mbledhjen e parë në Bundestag pas zgjedhjeve të shtatorit.

SPD, të Gjelbrit dhe partia pro-biznes Demokratët e Lirë hapën bisedimet formale të koalicionit në fillim të këtij muaji. por duket se rruga drejt formimit të qeverisë do të jetë e gjatë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjithashtu mori pjesë në takimin e së martës së bashku me 736 deputetët e rinj.

 

(BalkanWeb)

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb