Mediat britanike edhe një herë i kanë kushtuar vëmendje të veçantë emigracionit të paligjshëm, kryesisht i qytetarëve shqiptarë, të cilët me gomone apo me rrugë të tjera të paligjshme hyjn ënë territorin britanik.

Një nga titujt kryesorë, ishte se burgjet britanike po mbushen me të burgosur shqiptarë.

“Një sistem i bazuar në pikë për imigracionin e ligjshëm duhej të ofronte në Mbretërinë e Bashkuar emigrantët e aftë që i nevojiten një ekonomie në rritje, por në vend të kësaj, situata aktuale e turpshme po fryn popullsinë britanike me kriminelë shqiptarë. Vitin e kaluar në burgjet britanike ishin 1500 shqiptarë, përqindja më e madhe e shtetasve të huaj. Deri në 60 përqind e emigrantëve të paligjshëm që kalojnë Kanalin janë nga Shqipëria – jo një vend i shkatërruar nga lufta apo uria – dhe shumë prej tyre dalin menjëherë nga burgjet e tyre. Pasi supozohet se ka arritur një marrëveshje me Shqipërinë për të përshpejtuar kthimin e këtyre emigrantëve të pamerituar, sërish Home Office është frustruar nga fakti që nëse kërkojnë azil, këta shqiptarë hyjnë më pas në sistemin e azilit si kushdo tjetër. Është ky shfrytëzim që Braverman dëshiron të anulojë”, raportojnw mediat.

Kujtojmë se Sekretarja e Brendshme e Britanisë, Suella Braverman, kritikoi gjykatat evropiane për ndërhyrje në përpjekjet britanike për të kontrolluar migracionin e paligjshëm dhe premtoi të miratojë legjislacionin që ndalon emigrantët të abuzojnë me ligjet e të drejtave të njeriut.

Në të njëjtin artikull bëhet një llogaritje e kostos së për të tatimpaguesit britanikë.

“Llogaritjet e fundit vlerësojnë se çmimi i strehimit të këtyre emigrantëve të paligjshëm në hotele me ushqim të plotë është 1.3 miliardë paund në vit – një miliardë më shumë se vlerësimet e Ministrisë së Jashtme – me akomodimin për kokë që kushton 4,300 £. Dhe këto shifra u llogaritën në fillim të këtij viti përpara se 28,000 të tjerë të mbërrinin nga Franca”.

Më tej në artikull thuhet se “bandat e kontrabandës shqiptare janë më dinake se rrjetet rivale irakiane dhe kurde. Me çmimin e një kalimi për kokë në 4,000 euro (3,482 £) dhe 40 njerëz në çdo varkë, kjo është një ngarkesë e mundshme prej 139,280 £ për udhëtim, duke e bërë atë edhe më fitimprurës se kontrabanda e drogës”, thotë media britanike Express.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb