Një politikan nigerian dhe gruaja e tij janë akuzuar për komplot për të trafikuar një djalë 15-vjeçar të pastrehë në Britani për të marrë organet e tij.

Ike Ekweremadu, 60 vjeç, një senator i opozitës dhe ish-zëvendës president i Senatit, dhe gruaja e tij, Beatrice Nwanneka Ekweremadu, 55 vjeç, u paraqitën në gjykatën e magjistraturës Uxbridge në perëndim të Londrës të enjten.

Çifti u arrestua të martën në aeroportin Heathrow. Të dy i mohojnë akuzat. Policia tha se djali, për të cilin gjykata u tha se ishte i pastrehë, ishte mbrojtur.

Ekweremadu është një senator i opozitës në shtetin jugor të Nigerisë, Enugu. Ai është gjithashtu një drejtor në një firmë ligjore dhe ka qenë me ndikim në politikën nigeriane për disa dekada.

Çifti janë akuzuar për komplot për të rregulluar dhe/ose për të lehtësuar udhëtimin e një personi tjetër me qëllim shfrytëzimin.

Prokurorja Damla Ayas tha: “Është konspiracion në lidhje me veprat penale të trafikimit të qenieve njerëzore për qëllime të marrjes së organeve”.

Prokuroria i tha gjykatës se çështjet juridiksionale nënkuptonin se kërkohej pëlqimi i prokurorit të përgjithshëm që çështja të vazhdonte. Çifti u mbajt në paraburgim deri në daljen e tyre të ardhshme në gjykatë më 7 korrik.

Ayas tha: “Ata u intervistuan në stacionin e policisë. Të dy të pandehurit kanë dhënë një deklaratë të përgatitur. Z. Ekweremadu në deklaratën e tij të përgatitur mohoi akuzat për trafikim njerëzor. Ai tha se në asnjë fazë nuk ka rregulluar transportin për dikë me qëllim që t’i shfrytëzojë ato.

Gruaja e tij, një kontabiliste, gjithashtu mohoi akuzat në deklaratën e saj të përgatitur.

Hetimi u nis nga ekipi i specializuar i krimit i policisë Metropolitane pasi detektivët u njoftuan për shkelje të mundshme sipas legjislacionit modern të skllavërisë në maj. Akuzat lidhen me aktivitetin e pretenduar midis 1 gushtit 2021 dhe 5 majit 2022.

Gavin Irwin, që përfaqëson Ike Ekweremadu, tha: “Nuk ka dyshim se kjo është një akuzë serioze. Z. Ekweremadu është anëtar i senatit në Nigeri. Ai ka mbajtur më parë një rol edhe më të lartë si nënkryetar i senatit. Ai është drejtor në një studio ligjore që mban emrin e tij.

“Këto çështje të marra së bashku shkojnë shumë përtej të qenit një person me karakter të mirë… ai ka një jetë të pafajshme si nëpunës publik.” Irwin shtoi se akuzat ishin “asgjë më pak se absurde”.

Politikani së fundmi u bë profesor i ftuar në Universitetin e Linkolnit. Një zëdhënës i universitetit tha: “Profesorët vizitorë janë shpesh, siç është në këtë rast, jorezidentë në universitet, pa pagesë dhe këshillues. Jemi thellësisht të shqetësuar për natyrën e këtyre akuzave, por duke qenë se ky është një hetim aktiv policor, nuk mund të komentojmë më tej në këtë fazë.”

Antonia Grey, për Beatrice Nwanneka Ekweremadu, tha: “Ajo kurrë nuk ka qenë bashkëpunëtore apo e përfshirë në ndonjë trafik të supozuar të paligjshëm të ndonjë të riu. Ajo është një kontabiliste financiare… me një histori të patëmetë.”

Marrja e organeve përfshin heqjen e pjesëve të trupit, shpesh për përfitime tregtare dhe kundër vullnetit të viktimës.
Debbie Ariyo, shefja ekzekutive e shoqatës bamirëse me bazë në Londër, Afrikanët Bashkohen kundër Abuzimit të Fëmijëve (Afruca), tha: “Mbledhja e organeve është një problem masiv në vetë Nigerinë. Kjo është ndjekja e parë në MB për të cilën jam në dijeni”.

Një raport i Interpolit vitin e kaluar zbuloi se trafikimi për heqjen e organeve ishte një shqetësim i veçantë në Afrikën veriore dhe perëndimore, “ku komunitetet e varfra dhe popullsitë e zhvendosura janë në rrezik më të madh të shfrytëzimit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb