MOSKË

Policia arrestoi më shumë se 2 500 njerëz dhe përdori forcë për të shpërndarë tubimet në të gjithë Rusinë të shtunën, ndërsa dhjetëra mijëra protestues injoruan të ftohtin e skajshëm dhe paralajmërimet e policisë për të kërkuar lirimin e kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

Navalny u kishte bërë thirrje mbështetësve të tij për të protestuar, pasi u arrestua fundjavën e kaluar ndërsa ai u kthye në Rusi nga Gjermania për herë të parë, që kur u helmua me një agjent nervor që ai tha se iu dha nga agjentët e sigurisë të shtetit në gusht.

Autoritetet kishin paralajmëruar njerëzit të qëndronin larg protestave të së shtunës, duke thënë se ata rrezikuan infektimin me COVID-19 si dhe ndjekjen penale dhe burgimin duke marrë pjesë në një ngjarje të paautorizuar, raporton Reuters.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Por protestuesit kundërshtuan ndalimin dhe, të paktën në një rast, ata demonstruan edhe në temperatura nën -50 celsius (-58 Fahrenheit). Leonid Volkov, një aleat i Navalny, u bëri thirrje protestuesve që të protestojnë edhe fundjavën e ardhshme, për të “çliruar Navalnyn nga kthetrat e vrasësve të tij”.

Në qendrën e Moskës, ku reporterët e Reuters vlerësuan të paktën 40 000 njerëz ishin mbledhur në një nga tubimet më të mëdha të paautorizuara për vite me radhë, policia u pa që arrestoi njerëzit, duke i vendosur në furgonë afër njëri-tjetrit.

Ivan Zhdanov, një aleat i Navalny, vendosi pjesëmarrjen në kryeqytet në 50 000 njerëz. Disa protestues brohorisnin “Putini është një hajdut”, dhe “Turp” e “Liria për Navalnyn!”. Gruaja e Navalny Yulia u ndalua për pak kohë në tubim para se të lihej e lirë.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb