Pas një sërë kompanish duke përfshirë Bud Light, Adidas dhe Target, është radha e Calvin Klein që të vihet në qendër të kritikave në mediat sociale për reklamën e tij të të brendshmeve me modele në masa plus.

Kohët e fundit u ngarkua një poster që tregonte një burrë dhe një grua me masa oversize të veshura me të brendshme Calvin Klein.

Në foton në fjalë shohim një burrë që qëndron me këmbët e kryqëzuara dhe i veshur me sytjena sportive gri të errët, pantallona xhinse të hapura. Gruaja në krah të tij është e veshur me reçipeta sportive blu dhe të brendshme të ngjashme ndërsa qëndron ulur në një karrige.

Posteri në fjalë u kritikua shumë në Twitter.

“Elon Musk ju lutemi blini dhe kurseni Calvin Klein,” “Unë nuk do të blej më kurrë një artikull tjetër @CalvinKlein. Dhe do t’i hedh të gjitha veshjet që kam…”, “Calvin Klein është xheloz për shitjet e Bud Light”, janë disa nga komentet.

Komentet negative vazhduan: ” Calvin Klein është një kompani që dëshiron të ndalojë së fituari para”, “Nuk jam i sigurt pse ata duhet të ulen kaq poshtë vetëm për të zbatuar një ideologji që shumica e njerëzve as nuk e duan”, “Drejtuesit mund të jenë trans dhe po përfitojnë nga pozicioni i tyre. Kjo është e vetmja gjë që mund të mendoj’, ‘Për hir të Zotit… tani duhet t’i hedh të gjitha të brendshmet e mia’ është një tjetër koment.

Disa madje u kujtuan për reklamën ikonë të vitit 1992 me Kate Moss që pozon topless pranë Mark Wahlberg duke theksuar se ajo reklamë është klasa më e lartë se ajo e sotmja.

Shumë vite më vonë, Kate Moss ka folur hapur për atë se si është ndjerë gjatë xhirimeve të fushatës Calvin Klein.

“Kam pasur një krizë nervore kur isha 18 vjeç dhe duhej të punoja me Mark Wahlberg dhe Herb Rich (për fushatën e njohur Calvin Klein që e themeloi atë). U ndjeva shumë keq duke hipur mbi atë djalë që po binte. Nuk më pëlqen fare. Për dy javët e ardhshme nuk mund të ngrihesha nga shtrati. Mendova se do të vdisja”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb